Zaopatrzenie pilarza

Każdy pilarz, bez względu na to, czy jest profesjonalistą, czy amatorem, powinien zadbać o sprzęt, ubranie ochronne, co pozwoli mu na wykonywanie pracy bezpiecznie i komfortowo. Pilarze, którzy mają licencję, muszą pilnować tego, aby ich ubrania były zgodne z panującymi na terenie ich kraju i regonu regulacjami i posiadały odpowiednie atesty. Dodatkowo, ubrania pilarza powinny być komfortowe, widoczne z daleka i umożliwiające bezpieczną pracę. Jakie jest więc zaopatrzenie pilarza?

piła(sxc.hu)

piła(sxc.hu)

Ochrona głowy

Podstawowym sprzętem pilarza jest hełm w połączeniu z okularami i nausznikami. Mają one na celu ochronę oczu i uszu, które są narażone na uszkodzenie podczas pracy, ponieważ wiórki i drewniane opiłki mogą naruszyć rogówkę, a głośne dźwięki uszkodzić błonę bębenkową. Hełm natomiast osłania czaszkę przed wstrząsami i uderzeniami.

Rękawice i buty

Buty i rękawice są obowiązkowym wyposażeniem każdego pilarza. Wykonywane są one z grubych materiałów, które są odporne na przecięcia i dlatego doskonale chronią stopy i dłonie. Ma to szczególne znaczenie, kiedy pilarz wykonuje pracę w niekomfortowym środowisku.

Pilarka

Nie istnieje pilarz, który nie ma pilarki. Powinna ona mieć wymienne końcówki umożliwiające wykonywanie prac wszelkiego rodzaju. Taka wymienna końcówka, czyli prowadnica do piły, pozwala na łatwe i szybkie dostosowanie do wykonywanej pracy. Jedne są doskonałe do pielęgnacji drzewek, a inne do profesjonalnych prac leśniczych.

Strój

Kurtki i spodnie pilarzy powinny być wykonane z jaskrawych, grubych materiałów chroniących przez przecięciami. Powinny one również pozwalać na wykonywanie wszystkich czynności. Dobrze wybrane ubrania pilarskie pozwolą każdemu pilarzowi bezpieczni wykonywać swoją pracę.

About piotr