Zakup samochodu – nowy czy używany?

Zakup samochodu to bardzo poważna inwestycja. Nieraz trzeba zbierać pieniądze miesiącami jak nie latami. Zależy od naszych preferencji i tego jaki konkretny model nam się podoba. Warto zwrócić uwagę na przeznaczenie samochodu, który zamierzamy zakupić. Wiadome jest, że małe miejskie samochody będą dużo tańsze jak i bardziej oszczędne. Nie będą miały też wielu udogodnień. Natomiast większe, rodzinne samochody czy SUV’y są naszpikowane elektroniką i wszelkim użytkowym wyposażeniem przez co ich koszt może być dyskusyjny.

Nowy samochód

Samochód z salonu to czysty prestiż. Nie każdego stać na zakup czysto salonowego modelu. Samochód salonowy jest to świeżo wypuszczony z fabryki model. Jest to pewny samochód. Przez długi czas nie trzeba się martwić stanem technicznym, ponieważ w takim samochodzie nie ma prawa nic się zepsuć. Kolejnym plusem kupowania samochodu w salonie jest niewątpliwie wyposażenie. Aktualnie każda marka oferuje konfigurację internetową. Przez to możemy sobie dokładnie złożyć samochód. Wybór jest bardzo szeroki ponieważ samochód konfigurujemy od silnika i lakieru po elementy wyposażenia. Takie rozwiązanie pozwala nam zakupić samochód marzeń. Dodatkowo salon zazwyczaj oferuje tanie serwisowanie samochodu ze względu na zakup akurat u nich. Jednak warto pamiętać, że nowy samochód trzeba przez pierwsze kilometry docierać. Nie zastosowanie się do tej zasady może spowodować uszkodzenie silnika lub jego przedwczesne awarie.

kokpit (pixabay.com)

Samochód używany

Samochody używane są dużo tańsze niż ich salonowe odpowiedniki. Często można zakupić dwuletni samochód, który jest 30% tańszy niż jego nowy odpowiednik. Zakup takiego samochodu też jest dobrym pomysłem bo jeśli jest to dobrze oceniane auto, to można stwierdzić że nie ulegnie awarii przez jeszcze długi czas. Jednak używany samochód nigdy nie jest pewny. Pomimo zakładanych dwóch lat nic nie oznacza, że wszystko jest z nim w porządku. W ciągu dwóch lat oferowany samochód mógł uczestniczyć w wypadku lub mógł zostać nieprawidłowo dotarty. To może odnieść się na przyszłe awarie i rozczarowania. W wyniku złego dotarcia i nie stosowania się do zasad eksploatacji często ulega awarii turbosprężarka. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak naprawa turbin. Naprawa turbosprężarki polega na regeneracji uszkodzonych jej części, jednak trzeba się liczyć z wysokimi kosztami.

About Darek