Transport materiałów sypkich w przemyśle

W przemyśle stosuje się rozwiązania, których zadaniem jest przede wszystkim zwiększanie możliwości przerobowych oraz zwiększenie potencjalnego zysku. Jest to o tyle ważne, że występuje tak wiele procesów przetwórczych, które przy zastosowaniu jedynie zjawisk fizycznych nie zachodzą lub zachodzą bardzo powoli. Tak jest n przykład podczas transportowania materiałów sypkich – jest to zadanie trudne, ze względu na charakterystykę takich materiałów. Wiadomo, że przesypywanie się piachu lub innego materiału nie należy do rzeczy prostej. W pewnym momencie na pewno dojdzie do załamania leja oraz do tego, że przesyp ustąpi. Jest to bardzo niekorzystne i wpływa na to, że niemożliwe jest transportowanie takiego produktu. Z pomocą przychodzą jednak rozwiązania mechaniczne, które są niezwykle pomocne przy tego rodzaju działaniach.

Transport materiałów sypkich

Mowa przede wszystkim o urządzeniach, które będą służyły do poruszania materiałów sypkich. W ten sposób przesyp będzie w dalszym ciągu możliwym i będzie udawało się przetransportować obrabiany materiał z jednego miejsca do innego. Do tego wykorzystywane są elektrowibratory. Zazwyczaj są to urządzenia o dużej mocy, które mogą być zastosowane nawet do wielotonowych ładunków. W momencie, gdy taka maszyna jest włączona to cały zbiornik jest potrząsany. Na skutek tego ruchu dochodzi do powolnego przesypywania się piachu oraz do utworzenia leja. Z czasem przesypywanie następuje coraz szybciej. Ma to duże znaczenie w ciągłej produkcji na wielką skalę, ponieważ znacząco potrafi przyśpieszyć wszystkie procesy, które odbywają się w tego rodzaju zakładzie.

Przemysłowe materiały sypkie zachowują się dokładnie jak piach /sxc.hu

Przemysłowe materiały sypkie zachowują się dokładnie jak piach /sxc.hu

Taśmociągi

W przemyśle wykorzystywane są także inne urządzenia, które służą do tego, aby zwiększyć możliwości przerobowe. Przykładem może być samo transportowanie materiałów sypkich na taśmociągach. Przy normalnych produktach nie ma żadnego problemu, ale zaczynają się właśnie wtedy, gdy chodzi o transport materiałów, które nie mają zwartej formy. Wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnych konstrukcji, które wyposażone są w specjale łopatki. Takie instalacje są znacznie droższe, częściej się psują i gorzej jest je serwisować. Jednak w zakładzie o takiej specyfice pracy jest to niemożliwe do obejścia i wręcz wymagane. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań jest ważne z punktu widzenia ekonomi. Początkowa inwestycja szybko staje się opłacalna i pozwala na zwiększenie dochodów danego zakładu. Z tego względu warto jest inwestować w tego rodzaju rozwiązania.

About Janusz