Jak spakować się na długą podróż rowerem?

Jest całkiem sporo rowerzystów, którzy skupiają się tylko na dłuższych trasach. Może to wydawać się nieprawdopodobne, ale tacy rowerzyści potrafią przejechać nawet kilkaset kilometrów na rowerze. Potrzebna jest do tego naprawdę olbrzymia wytrzymałość. Nie każdy ma aż taką kondycję i wytrzymałość mięśniową by przejechać taki kawał drogi. Na taką wytrzymałość pracuje się latami, ale sama podróż wymaga od nas czegoś więcej. Nie obędzie się bez długiego pakowania wszelkich przydatnych rzeczy. Jest to poniekąd kłopotliwe, bo mamy do czynienia z rowerem, a nie z samochodem. Na rower nie zabierzemy kompletu ubrań, kosmetyków, obuwia i do tego prowiantu. Dlatego pakowanie się jest swego rodzaju problemem.

Torby rowerowe

Pierwsze co wpada nam do głowy gdy zamierzamy się pakować na długą podróż to oczywiście plecak. Do plecaka można całkiem sporo wziąć, ale ważne aby to był plecak rowerowy. Niestety jeżeli przeładujemy plecak to nabawimy się bólu pleców. Lepszym rozwiązaniem są torby rowerowe, które montujemy na bagażniku lub po jego bokach. Odciążamy w ten sposób plecy, ale zmuszamy się do większego wysiłku. Warto pamiętać, że umieszczenie torb po dwóch stronach ramy musi się wiązać z wyważeniem. Jeżeli jedna torba będzie cięższa od drugiej to będzie nas najzwyczajniej ściągać na jedną stronę. Poza tym nie ma żadnych innych mankamentów i torby pozwalają na komfortową podróż. Warunkiem będzie tylko dostatecznie wytrzymały bagażnik, a te muszą mieć udźwig ponad 20 kilogramów.

wytrzymały bagażnik rowerowy to podstawa (pixabay.com)

Zawsze pod ręką

Jadąc w taką podróż będziemy musieli mieć kilka rzeczy zawsze pod ręką. Jednym rozwiązaniem może być saszetka noszona na pasie, ale ona może także wywoływać dyskomfort. W tym celu powstały saszetki i sakwy rowerowe RowerTour.com, które montujemy na ramie roweru. Można tam zmieścić podstawowe przedmioty, które trzeba mieć zawsze pod ręką. Bez problemu włożymy tam portfel, klucze do domu czy sprzęt taki jak telefon komórkowy czy nawigacja. Większość takich saszetek jest wykonana z materiału wodoodpornego, który gwarantuje bezpieczeństwo dla całej naszej zawartości. Jest to doskonała alternatywa dla zwykłych saszetek, ale trzeba pamiętać o zabieraniu rzeczy ze sobą, gdy zostawiamy rower na zewnątrz.

About Janusz