Przygotowanie roweru do sezonu – smarowanie podstawy

Rowery cieszą się coraz większą popularnością. Ogromna ilość osób wybiera je na codzienny środek transportu, inni uwielbiają spędzać czas wolny urządzając przejażdżki rowerowe. Niezależnie od wybranego przeznaczenia, każdy rower wymaga pielęgnacji. Szczególnie po sezonie zimowym, kiedy to stał nieużywany. Po umyciu roweru ważne jest jego nasmarowanie, dzięki któremu będzie mógł on sprawnie działać.

Najważniejsze jest nasmarowanie łańcucha i przerzutek, które należy również do rzeczy najprostszych. Pozostałe kwestie w tym zakresie powinniśmy pozostawić wyspecjalizowanemu serwisowi, który zazwyczaj ma każdy sklep rowerowy Wawer. Jeżeli jednak nie obawiamy się takiego wyzwania możemy przejść do smarowania poszczególnych elementów.
Linki – przy ich smarowaniu muzimy sprawdzić czy nie są gdzieś pęknięte lub uszkodzone (np. pozaginane). W przypadku gdy ciężko chodzą powinniśmy je wewnątrz posmarować specjalnym smarem.

rower górski(sxc.hu)

rower górski(sxc.hu)

Stery czyli łożyska kierownicy – aby sprawdzić czy nie są poluzowane powinniśmy położyć ręce na kierownicy, zacisnąć przedni hamulec i próbować pchać rower w tył i przód. Jeżeli usłyszymy stuk możemy mieć luz, gdy chodzą one z kolei ciężko powinniśmy je przesmarować starym smarem.

Hamulce– jeżeli po zaciśnięciu i zwolnieniu hamulca jego ramiona odskakują dość opornie powinniśmy przesmarować szczękę osi stałym smarem.

Łańcuch to element najbardziej wymagający smarowania. Na rynku znaleźć można wiele środków przeznaczonych do smarowania łańcucha (środki do jego czyszczenia, nie smarują go od razu!)

About piotr