Problemy na tle nerwowym – stres

Każdego w życiu spotykają nerwowe sytuacje. Radzenie sobie z nimi leży już w kwestii indywidualnej. Każdy postrzega świat trochę inaczej i odbiera różne sytuacje na swój sposób. Jak tylko zaczynamy dorosłe życie, rośnie ilość nerwowych sytuacji. Dorosłe życie wiąże się z obowiązkami oraz odpowiedzialnością za swoje czyny. Nerwy spowodowane są głównie przez szkołę oraz pracę, ponieważ w tych miejscach wykonuje się dużo czynności za, które trzeba być odpowiedzialnym.

Czym objawia się stres

Długotrwałe życie w nerwach objawia się zjawiskiem określanym jako stres. Stres objawia się przez ciągłe zamartwianie się jakimś problemem. To bardzo powszechne zjawisko i spotyka coraz więcej osób. Osoby, które zdiagnozują u siebie nadmierny stres raczej radzą sobie z tym problemem. Oczywiście stres nie objawia się tylko zamartwianiem nad danym problemem. Występuje do tego szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi ciężko sobie poradzić. Jednym z charakterystycznych jest ucisk w okolicach gardła lub klatki piersiowej. Dodatkowo dochodzi do tego ogólne rozdrażnienie, przyspieszona akcja serca, dreszcze oraz paniczny strach. Często osoba nieradząca sobie ze stresem jest kompletnie zdezorientowana bo nie wie co się jej dzieje. Przez wszystkie te objawy strach się jeszcze bardziej pogłębia bo osoba czuje, że dzieje się coś złego.

stres (pixabay.com)

Jak sobie radzić ze stresem?

Z umiarkowanym stresem nie przekraczającym pewnej określonej przez naukę granicy można sobie radzić na własną rękę. Ważne jest aby w miarę możliwości uciec od sytuacji stresowej. Jest to możliwe poprzez zajęcie się czymś co sprawia nam przyjemność. Jeżeli ucieczka nie jest możliwa to inną możliwością jest obracanie nerwowej sytuacji w żart. Jednak są sytuacje, że ani jedna z tych metod nie jest możliwa i trzeba po prostu przeczekać nagły atak paniki. Niestety są osoby, które kompletnie sobie nie radzą ze stresem i wtedy potrzebna jest już pomoc psycholog. Regularne wizyty u psychologa pomogą ustalić dokładne przyczyny ataków stresu oraz zapewnią odpowiednie wsparcie psychiczne.

About Darek