Jak postępować w czasie pożaru?

W życiu każdego może zdarzyć się taki moment że znajdziemy się w zagrożonym pożarem budynku. To bardzo stresujące chwile, bo przecież nie wiemy co stanie się za chwile. Z jednej strony mówi się żeby zachować spokój, ale jak można zachować spokój gdy coś poważnie zagraża naszemu życiu. Prawda jest taka, że pożar z każdą chwilą będzie się rozwijał. Jeżeli jest tylko jeszcze jakakolwiek droga ucieczki to warto z niej skorzystać, bo w miarę z upływem czasu może być gorzej. Może się okazać, że jedyna sensowna droga ucieczki to niezbyt bezpieczny skok z dwóch lub trzech metrów przez okno. W takiej chwili nie ma co się zastanawiać, bo taki skok w większości przypadków nie zagraża zdrowiu, a przebywanie w płonącym budynku jest bardzo niebezpieczne.

Gaszenie pożaru

W takiej chwili zawsze można podjąć się samodzielnego gaszenia pożaru. Wszystko oczywiście trzeba robić z głową i jeżeli jest do tego dostępny jakiś rozsądny sprzęt gaśniczy. W budynkach użyteczności publicznej można się spotkać z gaśnicami oraz hydrantami. Jeżeli tylko widzimy, że jest szansa ugasić pożar to warto spróbować niż czekać aż straż przyjedzie i będzie musiała walczyć z rozprzestrzenionym ogniem. Trzeba tylko pamiętać, że szalejące płomienie emitują tlenek węgla, który po chwili może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Zawsze trzeba kierować się zasadą, że podejmujemy się gaszenia pożaru tylko wtedy gdy nic nam poważnego nie zagraża.

gaśnica przeciwpożarowa (pixabay.com)

Grupowa ewakuacja

Pożar w budynku zawsze oznacza szybką ewakuację. Trzeba to zrobić sprawnie i rozsądnie bo nie można myśleć tylko o sobie. Może być tak że ktoś słabiej się poczuje i będzie zdezorientowany. Jeżeli tylko widzimy kogoś na swojej drodze to trzeba mu pomóc. W miarę możliwości można wchodzić szybko do różnych pomieszczeń i sprawdzać czy jeszcze ktoś nie został. W ewakuacji publicznych budynków może znacznie pomóc wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Pozwala ona oddymić zalegający dym w budynku, przez co oczyścić częściowo powietrze z trujących związków chemicznych. Przez to łatwiej jest się bezpiecznie wydostać z budynku. Grupowa ewakuacja będzie przebiegała różnie w zależności od placówki. Największy nacisk kładą na to w szkołach ponieważ dzieci muszą wiedzieć jak się zachować. Problem w tym że każdy chciałby uciekać oddzielnie, a w ten sposób łatwo o zamieszanie i jeszcze większe niebezpieczeństwo.

About Katarzyna