Posiadanie broni palnej w Polsce

Raz na jakiś czas słyszymy o napadach z udziałem broni palnej w telewizji. Wtedy zastanawiamy się jak to możliwe w kraju, w którym przydzielanie broni palnej jest tak kontrolowane. Przez to właśnie napady z udziałem broni palnej są w miarę rzadkie i czujemy się na ogół bezpiecznie. Sama broń palna jest wyjątkowo niebezpieczna i nie trzeba być wojskowym, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie zagrożenie ze sobą niesie. Aby móc legalnie posiadać taką broń w naszym kraju, trzeba będzie posiadać specjalne zezwolenie. Wydaje się to być bardzo proste, ale urząd bardzo niechętnie przyznaje zezwolenia prostym obywatelom. Takie zezwolenia są przyznawane głównie funkcjonariuszom publicznym i osobom, którym rzeczywiście może coś zagrażać.

Strzelnica

Wbrew pozorom jest jedna możliwość, która pozwala obywatelom zapoznać się z bronią palną, jednocześnie nie narażając nikogo na niebezpieczeństwo. Jest to niewątpliwie strzelnica, gdzie można spokojnie używać broni palnej, celując do specjalnych tarcz. Wszystko odbywa się pod okiem instruktora, który nie dopuści do jakiegokolwiek zagrożenia w obrębie placówki. Poza tym pierwsze wizyty na strzelnicy związane są raczej z lekkim sprzętem oraz małymi pistoletami, bo jak wiadomo cięższa broń może wyrządzić krzywdę początkującym strzelcom. Minusem jest także cena, a wszystko jest spowodowane przez amunicję. Amunicja na ogół jest droga, przez co strzelnica jest dość drogą zabawą, ale każdy powinien chociaż raz w życiu udać się w to miejsce żeby zapoznać się z bronią palną.

amunicja do broni palnej (pixabay.com)

Przechowywanie broni

Funkcjonariusze policji i jednostek specjalnych posiadają zezwolenie na broń z wiadomych powodów. Nawet poza pracą grozi im niebezpieczeństwo, bo często mieszają się w sprawy ludzi, którzy przez większość społeczeństwa są uznawani za niebezpiecznych. Dlatego w ich domach można natknąć się na broń, ale musi być ona specjalnie przechowywana. W innym przypadku mogłoby dojść do kradzieży, lub co gorsza użycia przez chociażby dziecko. Do tego służą szafy pancerne takie jak Novcan sejfnet.pl. Można w nich pomieścić zarówno broń krótką jak i długą. To najlepszy pomysł w kwestii przechowywania broni palnej w domu. W tym przypadku trzeba tylko pamiętać, aby dostęp do takiej szafy posiadała tylko osoba uprawniona. W ten sposób zagrożenie jest wyeliminowane.

About Wellen