Połączenia mechaniczne od podstaw

W przemyśle często zachodzi konieczność złączenia kilku elementów ze sobą. Są to połączenia mechaniczne, które dzielimy na ruchome i nieruchome oraz rozłączne i nierozłączne. Pierwsza grupa mówi nam o tym czy dane połączenie unieruchamia łączone elementy czy daje im jakiś zakres dopuszczalnego ruchu. Druga z kolei mówi nam o tym czy dane elementy po połączeniu będzie można bez strat rozłączyć czy jest to niemożliwe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest spawanie. Jest to sztywne i nierozłączne połączenie. Cechą szczególną jest to, że jest ono naprawdę bardzo wytrzymałe i jest w stanie wytrzymać nawet bardzo duże naprężenia. Wykorzystuje się je do łączenia takich materiałów jak stal czy aluminium. Jest w stanie bez większych problemów zespolić dwa takie elementy i zapewnić im trwałość

Spawanie

Ze spawaniem spotkać możemy się na każdym etapie naszego życia. Wiele elementów dookoła nas są spawane szkolne ławki, butle na gaz, elementy konstrukcji samochodu itd. Znamy też wiele sposobów na spawanie, a wśród nich najpopularniejsze jest spawanie gazowe. Wykorzystuje się acetylen, który potraf ociągnąć naprawdę wysoką temperaturę – takiego rzędu, że jest w stanie stopić metal i umożliwić łączenie dwóch elementów. Oprócz tego znane są również takie rodzaje jak spawanie w osłonie gazowej, łukiem elektrycznym czy plazmą. Wszystkie z tych rozwiązań mogą znajdywać zastosowanie w życiu codziennym, ponieważ elementów które się spawa jest tak wiele, że spokojnie znajdziemy takie, które będą wymagały wytoczenie nieco mocniejszej artylerii – w tym przypadku będzie to właśnie spaw.

Spawanie to często wykorzystywane połączenie mechaniczne (sxc.hu)

Spawanie to często wykorzystywane połączenie mechaniczne (sxc.hu)

Obejmy do rur

W jaki sposób możliwe jest łączenie rur? Ich przecież na ogół się nie spawa. W tym przypadku stosowany jest inny rodzaj połączeń, a właściwie obejmy do rur. Za ich pomocą możliwe jest połączenie rur, ale musimy robić nawet jeżeli są one wykonane z elementów gumowych, które bardzo trudno jest przytwierdzać ze względu na swoją plastyczność. Jeżeli więc mamy problemy z połączeniem rur to wybierzmy, któreś z gotowych rozwiązań. Wybór obejm jest naprawdę szeroki i bez problemu będziemy będziemy mogli jakąś dopasować do zastanej przez nas sytuacji. Jeżeli jednak nie będziemy mogli znaleźć odpowiedniego dla siebie rozwiązania to będziemy zmuszeni do tego, aby zlecić wykonanie jej na specjalne zamówienie – taka możliwość też przecież istnieje.

About Janusz

Comments are closed.