Pierwsze wrażenie, czyli to, co na wstępie nas opiniuje

W powszechnym mniemaniu jest, iż pierwsze doznania poznawcze, mogą już na dobre zadecydować o tym, czy kogoś lubimy czy nie. Często ludzie przyznają rację temu zjawisku, nawet jeśli dalszy etap znajomości pozwala poznać kogoś bliżej i niejako zaburzyć efekt pierwszego wrażenia. Zdarza się tez tak, że przekonujemy się z czasem, że nasz pierwszy osąd był słuszny. Wydaje się w różnych doświadczeniach, że prawda o pierwszym wrażeniu jest stała racją tylko w wypadku specyficznych stałych zachowań osoby, ale nie w sytuacyjnych momentach. Np. trafiamy do kogoś niespodziewanie na kawę po raz pierwszy, akurat jak ma niezły bałagan, gary w zlewie itp. pierwszy osąd może być negatywny -”ale brudas”. I tak, jeśli nasz sąd wynika z sytuacji, to ogólny osąd będzie nieprawdziwy. Podobna zależność między pierwszym doznaniem a faktem, występuje w w sferze emocjonalną- psychicznej, czy tzw. kultury społecznej. Dlatego też nie tylko, że nie chcemy, ale nawet nie powinniśmy „obcego” zapraszać na kawę, jeśli mamy nieposprzątane, co innego starzy znajomi wobec których niekomfortowa sytuacja nie będzie narażała nas na negatywną opinię. Co jest ważne w pierwszej wizycie?

ELEGANCKO I SCHLUDNIE

Jeśli chodzi o gościnę, to do najważniejszych czynników w kolejności elementy mieszkania, które nasz gość widzi na początku. Drzwi wejściowe niejako są pierwsza wizytówką, dlatego warto aby w miarę pilnować ich wyglądu. Jednak zazwyczaj przy emocjonalnym powitaniu nasz gość może nie zwrócić szczególnej uwagi. Znacznie bardziej istotnym miejscem odbioru pierwszego wrażenia
jest przedpokój, gdyż tutaj zatrzymujemy się by zostawić kurtkę, niektórzy w porze mokrej, zimowej samodzielnie też chcą ściągać buty, jednak nie eleganckim jest tego oczekiwać, albo co gorsza wymagać. Z racji, iż nasz przedpokój bardziej niż inne powierzchnie naszego domu,  narożny jest na ciągłe zabrudzenia, także ścian. Warto, aby był elegancki , a także schludny. Ściany pomalowane zwykłą farbą nie są najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepszym jest zmywalna farba. Albo efektowna aranżacja przestrzeni, przez zastosowanie perspektywicznej tapety. W sklepach mamy możliwość doboru ciekawej fototapety na przedpokój Dzięki technologii 3 D możemy powiększyć przestrzeń optycznie i uczynić ją atrakcyjną np. przez zastosowanie perspektywy w obrazie jakiejś stylowej uliczki np. włoskiej, czy londyńskiej, albo regionalnej. Warto też dopasować  realny element w tym samym stylu np. szafkę, drzewko, zegar itp. Wszytko zależy od naszej inwencji.

WARTE UWAGII

Inne ważne miejsca; to oczywiście toaleta, gdyż zanim nasz gość się zasiedzi w naszym salonie lub pokoju. Najpierw, sedes i umywalka. Jeśli pokrywa jest już zniszczona, możemy wymienić ją bez większego wydatku na plastikową z różnymi ciekawymi wzorami, chyba, że ktoś lubi białą klasykę. Ogólnie wiadomo, że nie może być zapchana i brudna. Umywalkę zaopatrzyć w mydło w płynie (jest bardziej estetyczne, bo do zwykłego lubią przyklejać się włosy itp.),  dobrze dodać mały ręczniczek do rąk, albo ręczniki papierowe. Kolejny element, często jest mało zauważalny dla niektórych- zwłaszcza mężczyzn, czy też ludzi starszych, chodzi o brak małego kosza w toalecie na odpady higieniczne. To te najbardziej drażliwe miejsca, które świadczą o nas. Natomiast kuchnia, jest miejscem ogniska domowego, dlatego nawet jeśli jest oddzielona od pokoju gościnnego, to warto umyć gary itd. bo po prostu, jak będziemy coś przygotowywać to nasz gość z pewnością będzie chciał zajrzeć, zwłaszcza jeśli nie będzie miał nikogo do towarzystwa. Nie należy trzymać resztek, czy nieświeżych rzeczy na blacie, brudnych ścierek. Dla dekoracji można wyeksponować stół czy blat kuchenny, kładąc na półmisku kolorowe owoce, albo świeże warzywa, zielenine.

About Janusz