Kursy pierwszej pomocy – czy warto się zapisać?

W życiu każdego może zdarzyć się jakiś nieprzyjemny wypadek. Nie musi to być naprawdę coś poważnego, ale wystarczy że ktoś z naszych bliskich poważnie się skaleczy. Takie rzeczy dzieją się codziennie przy domowych czynnościach. Każdy z nas co najmniej raz w życiu skaleczył się nożem. O ile to jest drobna rana na palcu, to nie trzeba się nią zbytnio przejmować. Jednak gdy ktoś z naszych bliskich skaleczył się bardziej to prawdopodobnie będzie trzeba mu pomóc. Tylko jak się do tego zabrać?

Czego można się nauczyć?

Kursy pierwszej pomocy są jednymi z najważniejszych. Nawet jeśli nasza praca tego nie wymaga to warto odbyć taki kurs by mieć tą świadomość, jak się zachować w niebezpiecznej sytuacji. Taki kurs jest pełny prostych reguł, które pomogą nam zachować się odpowiednio w chwili, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Podstawą kursu będzie nauka układania osoby w pozycję bezpieczną oraz nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Znajomość tego drugiego już nieraz uratowała komuś życie, więc to powinien być wystarczający argument aby zapisać się na kurs.

pierwsza pomoc (pixabay.com)

Dla kogo kurs pierwszej pomocy?

Tego typu kursy polecane są dla wszystkich osób, które nie miały z tym żadnej styczności. Obecnie pierwsza pomoc jest organizowana na zajęciach lekcyjnych w gimnazjum i na poziomie szkoły średniej. Dodatkowo każda osoba ubiegająca się o prawo jazdy także musi przejść kurs pierwszej pomocy. Jednak jeżeli zdarzy się, że z jakiegoś powodu nie odbędziemy takiego kursu, to zawsze warto go zrobić. Ciekawostką jest, że w przypadku wypadku drogowego, jeżeli nie udzielimy pierwszej pomocy poszkodowanemu to możemy ponieść konsekwencje karne.

About Katarzyna