Konsekwencje prawne przy wypadkach samochodowych

Wypadki samochodowe to dość częste zjawisko. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ po ulicach poruszają się takie ilości samochodów, że prawdopodobieństwo zderzenia jest bardzo wysokie. Szczególnie jest to widoczne w większych miastach gdzie nieraz na jednym skrzyżowaniu można spotkać kilkadziesiąt samochodów. Wypadki nie muszą być zawsze jakieś bardzo poważne. Nie muszą to być także potężne karambole. Mogą to być także małe stłuczki, które robią czasem jeszcze więcej zamieszania niż poważne wypadki. To właśnie podczas tych stłuczek pojawiają się nerwy, agresja, co ma później swoje konsekwencje prawne. W każdym razie zdarzają się sytuacje w których przepisy prawne niezbyt poprawnie interpretują daną sytuację.

Nieprecyzyjne prawo

Niezależnie od wypadku trzeba ustalić winowajce i jego obciążyć wszelkimi kosztami. To standardowy proces, który może odbyć się już pomiędzy właścicielami dwóch samochodów. Jeżeli wypadek nie był poważny to nawet nie trzeba wzywać policji. Jednak są wypadki w których ciężko jest dokładnie wskazać winowajce. Przykładem może być drobna stłuczka, którą powoduje samochód nas poprzedzający. Stojąc na światłach samochód z przodu stacza się i uderza nam w maskę. Z punktu widzenia logiki sprawcą wypadku jest osoba przed nami, ponieważ nie trzymała hamulca. Natomiast prawo mówi jasno, że winny jest ten który uderza samochód w tył. To oznacza, że z punktu widzenia prawa to my będziemy sprawcami tego wypadku. Jeżeli kierowca nie przyzna się do błędu to może nas czekać sporo problemów.

rozprawa sądowa (pixabay.com)

Sprawa w sądzie

Co ciekawe w takiej sytuacji może się okazać, że zostaniemy wezwani do sądu. Jeżeli kierowca był wyjątkowo złośliwy to będzie chciał na wszelki możliwy sposób zdobyć pieniądze na odnowienie samochodu, nawet jeżeli ucierpiał sam zderzak. Jeżeli nie podejmiemy walki do prawdopodobnie wina zostanie zrzucona na nas. Stając przed taką ciężką rozprawą sądową możliwe że będzie potrzebna pomoc ze strony KTT adwokat: kancelaria prawna Gliwice. Prawnik będzie w stanie dokładnie przeanalizować sytuację i podjąć stosowne kroki w wybronieniu nas z takiego oskarżenia. Takie drobne stłuczki pokazują jak bardzo nieprecyzyjne jest nasze prawo. Na szczęście są wyjątki i taką sprawę można wygrać, ale tylko w momencie gdy nasze dowody będą wystarczająco mocne.

About Katarzyna