Jeszcze bezpieczni czy już inwigilowani?

Technika pod każdym względem rozwija się w tempie zatrważającym. Urządzenia, które jako nowości pojawiają się na początku roku, po kilku miesiącach zastępowane są przez kolejne, coraz lepsze. Nowoczesne rozwiązania pojawiają się w każdej dziedzinie naszego życia i nie ma już odwrotu od tego trendu. Jesteśmy skomputeryzowani do tego stopnia, że nawet chwilowe pozbawienie wielkich miast prądu, niesie za sobą opłakane skutki. Nie działają sklepy, bankomaty, na ulicach często panuje chaos. Jak wskazują niektórzy, nie potrzeba wielkich środków, by zawładnąć ludzkim życiem, wystarczy właśnie odciąć ludzi od nowoczesnej cywilizacji.

icu-1236503

Kamera bezpieczeństwa (sxc.hu)

I chociaż ruchy ekologiczne wskazują na tak wielkie uwikłanie człowieka w technologie, to bardzo często są one pomocne w naszym życiu. Jednym z takich przykładów jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ludzie inwestują zakładają kamery monitoringu nie tylko, by bronić swoich firm, ale także domów. W większości polskich miast i miasteczek już na wjeździe zobaczyć możemy tablice informujące, że są to miejsca monitorowane. Takie rozwiązania pojawiały się w bankach, urzędach, szkołach, a coraz częściej także w przedszkolach. I chociaż wiele osób twierdzi, że nie poprawia to poziomu bezpieczeństwa, ale faktem jest, że wiele osób zastanowi się dwa razy zanim popełni jakieś wykroczenie, jeśli widzi elementy systemu bezpieczeństwa. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że często są to atrapy, ale kto chciałby ryzykować, że rzeczywiście jego postępki zostaną uwiecznione? Systemy monitoringu nie raz stawały się podstawą oskarżenia w sprawach dotyczących aktów wandalizmu w miastach w czasie wielkich imprez muzycznych czy sportowych. Co prawda osoby prywatne nie mogą upubliczniać tego typu materiałów dochodząc sprawiedliwości na własną rękę, to odpowiednie władze mogą zrobić z nich użytek.

To fakt, że wszystkie wynalazki (nawet grzejniki łazienkowe dekoracyjne) które powstały, by polepszyć ludzkie życie, mogą być użyte przeciwko niemu. Tak było od wieków. Zdarzają się przypadki, że systemy bezpieczeństwa wykorzystywane są przez osoby planujące złamanie prawa. Są także potężną bronią w rękach władzy totalitarnej, która w ten sposób może na ogromną skalę inwigilować swoich mieszkańców. Dochodzi do aktów łamania tajemnicy korespondencji, a także szpiegowania przeciwników politycznych. Podobnych przykładów można mnożyć bez liku. Nie zmienia to faktu, że nowoczesna cywilizacja jest także naszym sprzymierzeńcem. Dzięki niej przeciętny człowiek może czuć się spokojniejszy o życie swoje i swoich najbliższych.

About piotr

Comments are closed.