Jakie kolory najbardziej lubią Polacy

Z badań wynika, że to, jaki kolory ścian będą dominować w naszym mieszkaniu ma istotny wpływ na to, jakie będzie nasze samopoczucie. Wagę do tego przywiązują głównie kobiety, które najczęściej decydują o tym, jakie odcienie farb wybrać.

Preferencje Polaków można podzielić na dwie grupy. Pierwsza wybiera kolory jasne, przede wszystkim odcienie beżu, jasnego brązu, kolor kremowy i ecru. Druga grupa preferuje barwy bardziej odważne, są to przede wszystkim odcienie niebieskiego i fioletowego.

Jakie są preferencje Polaków odnośnie ulubionych kolorów można też zauważyć na ulicach dowolnego polskiego miasta. Są to głównie kolory odważne, jaskrawe, a wręcz pstrokate. Elewacje budynków czy reklama zewnętrzna warszawa

wybór kolorów jest zróżnicowany

wybór kolorów jest zróżnicowany

są różnobarwne i rzucające się w oczy. Nie jest zachowana ciągłość w doborze kolorów, czego skutkiem są ławki, słupki czy kosze na śmieci zupełnie różnego koloru na terenie jednego miasta.

Nie wszystkim jednak taka estetyka się podoba. Ci, którym zależy na zachowaniu odpowiedniej estetyki przestrzeni publicznej protestują przeciwko takiej miejskiej samowoli. Według nich miejski misz-masz nie wpływa pozytywnie na wizerunek miasta, a wręcz przeciwnie – sprawia, że wygląda tandetnie. Przekonują, że najlepszym rozwiązaniem dla zachowania równowagi w przestrzeni są kolory stonowane i spokojne.

About piotr