Elewacja domu – czyścić, czy wymieniać?

Dom to bez wątpienia wizytówka mieszkańców a także dość ważna część architektury miasta czy zabudowy podmiejskiej. Dbanie o dom to nie tylko troska o to, aby nie przeciekał dach i okna były szczelne. Tak samo, jak dbamy o to aby stan techniczny naszego domu był dobry, powinniśmy także troszczyć się o to, by dom prezentował się czysto i schludnie. I mowa tutaj nie tylko o uporządkowanym terenie wokół domu, ale także i o czyste i zadbanej elewacji.

b

Elewacja domu jest niezwykle narażona na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Wahania temperatur, śnieg i błoto pośniegowe, kwaśne deszcze, zanieczyszczenia z powietrza, kurz, pył i brud osadzają się na zewnętrznej warstwie tynku i wnikają głęboko w strukturę elewacji sprawiając, że z roku na rok kolory bledną i szarzeją a dom zaczynają pokrywać nieestetyczne zacieki. Niestety czyszczenie domowej elewacji jest przedsięwzięciem zdecydowanie wykraczającym poza możliwości właścicieli. Potrzeba do tego przede wszystkim specjalistycznego sprzętu, wykwalifikowanej kadry i rusztowania, które umożliwi dotarcie do górnych partii domu. Warto wiedzieć także, że zabrudzona elewacja to nie tylko problem estetyczny, bo gdy w naszej elewacji zagości pleśń lub grzyby, musimy liczyć się z tym, że staniemy przed kosztowną koniecznością wymiany elewacji.

c

Czyszczenie elewacji warto organizować do kilka lat, zwłaszcza jeżeli nasz dom znajduje się w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy. Zabrudzenia takie jak tłusty osad, błoto lepiej usuwać, gdy są w miarę świeże. Czyszczenie elewacji pozwala zdecydowanie przedłużyć jej żywotność, dzięki czemu oszczędzamy na odnawianiu i konserwacji. Ale musimy powierzyć to zadanie specjalistom. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu różnego rodzaju elewacji dysponują profesjonalnym sprzętem (myjką parową lub ciśnieniową) a także specjalistyczną chemią przeznaczoną do konkretnych gatunków elewacji. Jest to szalenie istotne, ponieważ związki chemiczne reagują ze sobą i aby nie uszkodzić elewacji trzeba właściwie dobrać środek.

Koszty profesjonalnego czyszczenia elewacji uzależnione są oczywiście od stopnia zabrudzenia ale także i materiału z jakiego elewacja jest wykonana (więcej informacji na temat usługi można znaleźć na stronie www.silver-service.pl). Zanim więc otrzymamy wycenę, pracownik firmy zjawi się na oględziny domu. Bez wątpienia jest to usługa warta polecenia, ponieważ definitywnie rozwiązuje problem zabrudzeń i w generalnym rozrachunku pozwala na ogromne oszczędności.

About Kinga